Masz wrażenie, że dzieci wchodzą Ci na głowę? Mówisz do nich, a one nie słuchają. A może tak bardzo skupiasz się na swoich wychowawczych obowiązkach, że zapominasz o sobie? Zapraszam Cię w podróż w głąb rodzicielstwa. Dołącz do warsztatów i zdobądź Moc Pozytywnego Wychowania!

Social Media
Zdjęcie szachownicy2

Szachy

Z czym kojarzy Wam się plansza w czarno-białą kratę? Z szachami? Bingo. Nie bez powodu taki układ nazywa się szachownicą. Historia szachów zaczyna się w Indiach lub Persji (znane są różne wersje) i sięga VI wieku naszej ery. Gra została wymyślona przez królewskiego ministra (wezyra), aby jego synowie mogli uczyć się strategii dowodzenia i zarządzania królestwem. Szachy były domeną dworów – grali w nie królowie, książęta, księżniczki, damy i rycerze. Przyjmuje się, że do Polski dotarły w XII wieki n.e. Zyskiwały coraz większą popularność także wśród mieszczaństwa, a z czasem zaczęto przeprowadzać międzynarodowe turnieje gry w szachy.Zdjęcie szachownicy1
Najwięcej emocji wzbudzał swego czasu pojedynek rosyjskiego szachisty: Garri Kasparow w 1996 roku stoczył zwycięski mecz z Deep Blue – komputerem zaprogramowanym przez IBM. Rok później ponowna walka zakończyła się zwycięstwem maszyny, jednak głośne były spekulacje, że w rzeczywistości za maszyną krył się zespół szachowych ekspertów. W 2003 roku odbył się kolejny mecz pomiędzy Garim Kasparowem a komputerem Deep Junior (następcą Deep Blue) – tym razem remisowy (https://pl.wikipedia.org/wiki/Szachy).
Gra w szachy ma kilka odmian, jednak ogólne zasady wydają się być proste. Gra przeznaczona jest najczęściej dla 2 osób. Gracz porusza się swoimi pionkami (tzw. bierkami) po planszy, eliminując pionki przeciwnika, aby ostatecznie zaszachować najważniejszy z nich – króla (aby nie miał możliwości manewru). Trudności grze dodaje fakt, że poszczególne figury i pionki poruszają się według określonych schematów, np. „koń” porusza się po literze „L”, „goniec” po skosach, „wieża” w linii prostej. Figury i pionki ma swoją punktową wartość, które sumuje się po zakończonej rozgrywce.
Szachy to gra strategiczna, wymagająca skupienia, która uczy logicznego myślenia i kształtuje umiejętność przewidywania. I nie jest zbyt skomplikowana dla 6-latków, choć dobrze jest trafić na pomysłowego nauczyciela. Dla dzieci przystępna jest książka autorstwa Magdaleny Zielińskiej „Grajmy w szachy. Materiały szkoleniowe dla najmłodszych”. Po Szachowej Krainie oprowadza Dobrosułek, wtajemniczając dzieci w arkana tej królewskiej gry.
Mnie nauczył gry młodszy brat. Nigdy nie zostałam jej wielką fanką. Mała przez 2 lata uczestniczyła w zajęciach dodatkowych w szkole, gdzie poznała tajniki gry w szachy, o których mnie się nie śniło. Ma 28 lat mniej niż matka i wymiata.
Na rynku dostępne są ekskluzywne komplety do gry w szachy, wykonane pieczołowicie z drewna, mosiądzu czy porcelany. My mamy plastikowe szachy magnetyczne, które świetnie sprawdzają się w terenie i na nierównych powierzchniach (zdobyte za punkty lojalnościowe ).Zdjęcie szachownicy2

Komentarze

Post A Comment