Masz wrażenie, że dzieci wchodzą Ci na głowę? Mówisz do nich, a one nie słuchają. A może tak bardzo skupiasz się na swoich wychowawczych obowiązkach, że zapominasz o sobie? Zapraszam Cię w podróż w głąb rodzicielstwa. Dołącz do warsztatów i zdobądź Moc Pozytywnego Wychowania!

Social Media
Zdjęcie puzzli drewnianych z wędką

Puzzle, czyli rozrywka dla każdego

Gdy byłam małą dziewczynką, cieszyłam się, gdy od rodziców dostawałam puzzle Unicefu. Zdjęcie puzzli drewnianych z wędkąByły one kolorowe i błyszczące, na tyle szczegółowe, że nie układało się ich automatycznie, tylko trzeba było wytężyć wzrok i umysł. Frajdę z układania przekazałam chyba w genach moim córkom.

Minia, gdy skończyła 20 miesięcy, zaczęła interesować się drewnianymi układankami, w których trzeba dopasować drewniany element do właściwego pola.
Dodatkową zabawę ma z łowienia morskich żyjątek przy pomocy magnetycznej wędki. Taki rodzaj zabawy rozwija wyobraźnię przestrzenną dziecka i motorykę małą (czyli sprawność palców i dłoni).

Dzieci w wieku przedszkolnym warto zachęcić do klasycznej formy układanek. Często puzzle dla kilkulatków przedstawiają postaci z popularnych bajek. W przystępnej cenie można kupić wielopak, to znaczy pudełko zawierające 3-4 układanki o różnym stopniu trudności. Oznacza to, że dziecko może wybrać puzzle łatwiejsze, składające się z niewielkiej liczby większych elementów, jak i trudniejsze z mniejszymi elementami. Zdjęcie puzzli progresywnychKażda wielkość ma swoje oznaczenia na rewersie poszczególnych elementów, dzięki czemu łatwo jest je posortować na wypadek, gdyby zmieszały się w pudełku.

Z czasem bajkowe postaci zostają zastąpione przez bardziej szczegółowe obrazy. Zwiększa się liczba elementów, pojawiają się liczne detale, kolorystyka puzzli staje się wymagająca i potrzeba wprawnego oka, by odróżnić odcienie jednego koloru. Tematyka także się poszerza – to są pejzaże, architektura, ludzie, reprodukcje, abstrakcje, zwierzęta. Specjalne kleje mocujące utrwalają elementy puzzli, które można oprawić i zawiesić na ścianie. Taka ozdoba pokoju cieszy oczy i duszę, gdy z uznaniem patrzy się na ukończoną pracę.Zdjęcie puzzli - lew

Dlaczego układanie puzzli to fajna sprawa:

  • wyszukiwanie kolejnych elementów układanki uczy spostrzegawczości,
  • układanki dla młodszych dzieci uczą koordynacji rąk,
  • układanie puzzli to świetny trening cierpliwości,
  • ambitne puzzle wymagają też skupienia,
  • można układać je samemu lub w 2-3 osoby,
  • pozwalają się zrelaksować,
  • dodają dumy, gdy dopasuje się ostatni element 🙂
Komentarze

Post A Comment