Masz wrażenie, że dzieci wchodzą Ci na głowę? Mówisz do nich, a one nie słuchają. A może tak bardzo skupiasz się na swoich wychowawczych obowiązkach, że zapominasz o sobie? Zapraszam Cię w podróż w głąb rodzicielstwa. Dołącz do warsztatów i zdobądź Moc Pozytywnego Wychowania!

Social Media
zdjęcie chłopca rozbijającego jajko

Jak przestać rozpieszczać dziecko

Widząc, jak dziecko próbuje umyć ręce, mamy przed oczami mokre rękawy i myjemy ręce dziecka za nie. Gdy nasz dwulatek próbuje wciągnąć buty na nogi, sadzamy go na kolanach i zakładamy mu je. Gdy widzimy, jak nasz przedszkolak próbuje kroić pieczywo, przed oczyma mamy zraniony palec i rozkruszony chleb, więc mówimy „Daj, ukroję równo.” Kiedy nasza siedmiolatka chce zrobić sobie herbatę, przechwytujemy czajnik ze słowami „Zrobię Ci, bo się polejesz”.zdjęcie chłopca rozbijającego jajko

Rodzice postępują tak mając najlepsze intencje. Ich słowa i działania mają być oznaką dbałości, troski i miłości wobec dziecka, aby nie skaleczyło się i nie poparzyło. Jest w tym też trochę własnej wygody rodziców, którzy nie chcą kolejny raz zdejmować dziecku mokrej bluzki czy spóźnić się na spotkanie przez długie szykowanie się dziecka przed wyjściem z domu.

Każdego dnia jest mnóstwo okazji do tego, aby dziecko w czymś wyręczyć – nawet w najbardziej podstawowych czynnościach. Takie działanie jest owszem skuteczne, bo efekt oczekiwany w danej chwili zostaje osiągnięty – ręce czyste, buty założone, kromka chleba ukrojona, herbata zaparzona. Spójrzmy jednak na konsekwencje rozpieszczania w dłuższej perspektywie. Dziecko, które jest wyręczane, traci przeświadczenie, że potrafi coś zrobić dobrze, przestaje wierzyć w swoje umiejętności, nie ma poczucia sprawczości. Szybko zaczyna oczekiwać, że inni mają robić wszystko za nie. Nie tylko rodzice czy najbliżsi, ale też panie w przedszkolu czy ciocie, a nawet koledzy. Kiedy dziecko nie otrzymuje tego, czego oczekiwało, czuje się nierozumiane. Może dawać temu wyraz na przykład obrażając się czy stanowczo domagając się tego, co mu się według niego należy – „Chcę zjeść banana. Jeśli nie ma, to idź do sklepu i kup mi.” Inną reakcją może być wycofanie się i rezygnacja – „nie chcesz bawić się w chowanego, to nie będę bawić się wcale”. Dziecku rozpieszczonemu może być trudno odnaleźć się poza domem, gdy wyjdzie ze strefy „zaopiekowanej”.

Jak nie rozpieszczać
 • Pozwól działać – nie wyręczaj. Jeśli dziecko chce samo zrobić sobie kanapkę, pozwólmy mu na to. Nawet jeśli chleb będzie pokruszony, plaster sera gruby, a pomidor nieobrany. Jeśli dziecko chce samo wziąć prysznic, pozwólmy mu nastawić wodę, wyszorować się gąbką, umyć włosy i wytrzeć się. Jeśli dziecko będzie potrzebować pomocy, poprosi o nią.
 • Pozwól doświadczać – nie uprzedzaj faktów. Jeśli dziecko będzie chciało bawić się śniegiem bez rękawiczek, pozwól mu doświadczyć tego uczucia. Puszysty i miły w dotyku śnieg jest jednocześnie zimny. Jeśli dziecko nie odrobi pracy domowej, pozwól mu doświadczyć konsekwencji.
Dlaczego nie rozpieszczać

Dziecko, któremu dajemy możliwość próbowania, testowania, sprawdzania, działania:

 • uczy się nowych umiejętności,
 • zyskuję wiarę we własne możliwości, że potrafi coś zrobić,
 • nabiera przekonania, że jest zdolne i kompetentne,
 • uczy się radzić sobie w różnych sytuacjach – tych łatwych i trudnych też,
 • uczy samo decydować, co i jak chce robić, jeśli przekona się o możliwych skutkach swoich działań,
 • nabiera szacunku do wykonanej pracy,
 • zyskuje poczucie wewnętrznej dumy.
11 komentarzy
 • www.swiattomskiego.blogspot.co
  Posted at 22:18h, 28 stycznia Odpowiedz

  Trudno jest czasami się powstrzymać przed zrobieniem czegoś „szybciej, lepiej”,ale właśnie to ma bolesne skutki później. Ja walczę ze sobą by nie robić wszystkiego za dzieci, ale automat często wygrywa.

 • Agni
  Posted at 15:28h, 26 stycznia Odpowiedz

  Nie nazwałabym tego rozpieszczaniem, tylko właśnie wyręczaniem…. I co ciekawe, dopóki człowiek nie przeczyta takiego tekstu faktycznie nie zdaje sobie sprawy ile razy wyręcza dziecko by coś przyspieszyć albo by je przed czymś uchronić! 🙂 W końcu jak dziecko ma się nauczyć samodzielności, skoro rodzice nie dają mu pola do popisu?
  pozdrawiam

  matkowaciniezwariowac.blog.pl

  • Darina z Pozytywne Wychowanie
   Posted at 18:09h, 26 stycznia Odpowiedz

   Często nie zastanawiamy się nad tym, jak działamy i działamy na automacie. Odruchowo „chronimy” nasze dzieci, a może to przynieść więcej trudności w przyszłości niż pożytku. P.S. Zajrzę do Ciebie 🙂

 • Ania - igimondo.pl
  Posted at 15:27h, 26 stycznia Odpowiedz

  Zgadzam się jak najbardziej. Kiedy próbuję robić coś za małą, często tata zwraca mi uwagę. A ostatnio Zosia Samosia nie pozwala na wyręczanie. 🙂

  • Darina z Pozytywne Wychowanie
   Posted at 18:06h, 26 stycznia Odpowiedz

   Moja młodsza córa uwielbia jeść kisiel i zupę sama. Mnie się aż ręka wyrywa, żeby jej pomóc, podmuchać, wcelować do buzi. Powstrzymuję się przed tym 🙂

 • Magdalena Forst
  Posted at 10:40h, 26 stycznia Odpowiedz

  Zgadzam się w 100% Ja pozwalałam na próby zawsze wtedy, kiedy mogłam być w pobliżu. Zawsze możesz pomóc, zawsze możesz podpowiedzieć i wiesz, że nic złego się nie stanie. A w końcu możesz poprosić: córciu zrób mi proszę herbatę, a uszczęśliwiona 8 latka odpowie: już mamusiu i pobiegnie w podskokach do kuchni.

 • Super dzieciaczki
  Posted at 09:55h, 26 stycznia Odpowiedz

  Czasami mam z tym problem, ale tylko w stosunku do młodszej mojej pociechy. Staram się z tym walczyć.

  • Darina z Pozytywne Wychowanie
   Posted at 18:05h, 26 stycznia Odpowiedz

   Jak dobrze Cię rozumiem 🙂 Moja 2-latka jest takim słodziakiem, że aż chce mi się uchylać jej nieba cały czas. A tu rozsądek stuka z tyłu głowy 🙂

 • Wiszniowka.pl
  Posted at 14:19h, 24 stycznia Odpowiedz

  Całkowicie się zgadzam i popieram! Niestety, czasem chcąc dobrze robimy dziecku w pewnym sensie krzywdę, wyręczając go we wszystkim i nie odstępując na krok. Bez swobody i samodzielnego działania nie ma rozwoju.

  • Darina z Pozytywne Wychowanie
   Posted at 15:41h, 24 stycznia Odpowiedz

   Właśnie tak. Czasami zdajemy sobie sprawę z tego, że rozpieszczamy dziecko nieco później. Na szczęście sytuacja jest „do uratowania” w każdym wieku 🙂

Post A Comment