Masz wrażenie, że dzieci wchodzą Ci na głowę? Mówisz do nich, a one nie słuchają. A może tak bardzo skupiasz się na swoich wychowawczych obowiązkach, że zapominasz o sobie? Zapraszam Cię w podróż w głąb rodzicielstwa. Dołącz do warsztatów i zdobądź Moc Pozytywnego Wychowania!

Social Media
Zdjęcie Lego ułamki

„Leg godt” znaczy „baw się dobrze” z LEGO

Zastanawialiście się kiedyś, jak to jest z markami, które stają się kultowe i dlaczego? Moje pokolenie pamięta, że małe przenośne urządzenie umożliwiające słuchanie kaset magnetofonowych nazywaliśmy walkman’em. Na buty sportowe zwykle mówiło się adidasy, nawet jeśli miały logo inne niż trzy paski. A klocki to najczęściej były lego.

W rzeczywistości Walkman to marketingowa nazwa przenośnego odtwarzacza Sony, Adidas to bardzo konkretna marka odzieżowo-obuwnicza, a Lego to duńska marka zabawkarska z prawie stuletnią historią. Powstała w warsztacie stolarskim, gdzie z odpadów poprodukcyjnych jej pomysłodawca Ole Kirk Christiansen początkowo tworzył drewniane zabawki. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem wśród dzieci z okolicy i tak zrodził się pomysł na biznes. Z czasem miejsce drewnianych zabawek zaczęły zajmować plastikowe klocki, które początkowo częściej stanowiły upominki do innych produktów Lego niż były kupowane. Pomimo słabego zbytu syn założyciela zdecydował się doskonalić klocki, projektując coraz lepsze systemy łączenia ze sobą poszczególnych elementów. 28. stycznia 1958r. klocki LEGO zostały opatentowane i tym sposobem w tym roku obchodzą swoje oficjalne 59 urodziny.  Jeśli chcecie przeczytać ciekawą historię firmy zachęcam do odwiedzenia strony http://www.klocki-lego.org.pl/.

Serie LEGO

W naszym domu klocki LEGO zawitały po raz pierwszy w wersji podstawowej dla dzieci, tj. DUPLO. Nieco większe rozmiary pozwalają wprawiającym się rączką tworzyć pierwsze budowle, burzyć je i znów łączyć. Zestawy LEGO dla starszych dzieci są mniejsze i wieloelementowe. Zawierają szczegółowe instrukcje, jak łączyć poszczególne elementy, aby uzyskać oczekiwany efekt.

Z czasem powstawały wersje klocków nawiązujące do aktualnych trendów i preferencji odbiorców, na przykład serie Lego Technic, Lego Star Wars, Lego Super Heroes, Lego Angry Birds, Lego Disney, Lego Architecture.  Pamiętam z dzieciństwa mroczną rakietę, którą uwielbiałam konstruować i rozkładać. Mała po kilkakroć układa serię Lego Friends, w którą szczęśliwie zaopatrzyła ją Babcia Choinka. A w tym roku pod choinką znalazła Lego Elves.


Klocki LEGO:
  • Rozwijają motorykę rąk u najmłodszych,Zdjęcie Lego ułamki
  • Budują wyobraźnię (też przestrzenną),
  • Wymagają koncentracji i koordynacji wzrokowej,
  • Uczą dokładności,
  • Kształtują cierpliwość,
  • Pomagają w nauce kolorów (zwłaszcza gdy po skończonej zabawie zbieramy zielone klocki, potem żółte, potem czerwone i tak dalej… )
  • Pomagają w nauce ułamków i innych działań matematycznych.

Kolega kolegi mawia, że inteligencję zbudował z klocków LEGO i mówię Wam – coś w tym jest 😉

 

 

Komentarze

Post A Comment