Masz wrażenie, że dzieci wchodzą Ci na głowę? Mówisz do nich, a one nie słuchają. A może tak bardzo skupiasz się na swoich wychowawczych obowiązkach, że zapominasz o sobie? Zapraszam Cię w podróż w głąb rodzicielstwa. Dołącz do warsztatów i zdobądź Moc Pozytywnego Wychowania!

Social Media

Jak zrobić kalendarz adwentowy

Choć grudzień zbliża się wielkimi krokami, to teraz jest dobry moment, żeby przygotować dla dziecka wyjątkowy kalendarz adwentowy. Jak się do tego zabrać? Sposobów może być wiele, są jednak takie, które zdecydowanie ułatwiają sprawę.

 


Co roku moje córki czekają na 1. grudnia, gdy mogą otworzyć okienko numer 1 w tradycyjnym kalendarzu adwentowym. Nie spotyka je nic niespodziewanego – w każdym okienku czeka na nie czekoladka. Czasami nawet udaje im się jeść po jednej dziennie i dotrwać do 24. grudnia 😉

W co zapakować zadania, prezenciki i smakołyki w kalendarzu adwentowym?

W tym roku jednak będzie trochę inaczej. Pierwszy raz podjęłam się przygotowania kalendarza adwentowego prawie samodzielnie, bo pomogła mi w tym młodsza pociecha. Kiedy zastanawiałam się, od czego zacząć, z pomocą przyszedł ebook „Jak zrobić własny Kalendarz adwentowy dla dzieci” , autorstwa Dagmary Stolarczyk z dziubdziak.pl Na początku znalazłam kilkanaście podpowiedzi, z czego można wykonać kalendarz. Zdecydowałam się na rolki po papierze toaletowym. Nie miałam ich wystarczająco dużo, by starczyły na 24 dni. To nic, sięgnęłam po kolejny pomysł z ebook’a – koperty. A że spodobało mi się bogactwo możliwości, to… wykorzystałam jeszcze dwa inne patenty.

Jako mama dwóch córek i amatorka wszystkiego, co handmade i homemade, mam w domu mnóstwo „przydasiów”. Wyłożyłam więc je na stół, a właściwie na dywan – markery, bibułę, nożyczki, pistolet do kleju na gorąco, klej papierniczy, linijkę, dziurkacz, papier do pakowania prezentów, mulinę, druciki kreatywne, sznurek.

A potem zrobiłam coś nietypowego – zaprosiłam mojego przedszkolaka do wspólnej zabawy. Uznałam, że przyda mi się pomoc w przygotowaniu kalendarza adwentowego… przynajmniej do pewnego momentu. Bo to, co się w nim ostatecznie znalazło jest owiane tajemnicą. Dla Was robię wyjątek i uchylam jej rąbek poniżej. Ale po kolei 🙂

Wspólny czas kreatywny

Moja córka bardzo zaangażowała się w zadania na miarę swoich umiejętności:

  • odrysowywała bałwanki według szablonu, który dla niej zrobiłam,
  • nakleiła bałwankom kapelusze i narysowała buźki,
  • odmierzała i przycinała sznureczki, na których później powiesiłam pudełeczka i inne pojemniki,
  • zrobiła z bibuły małe kuleczki, które zostały bombkami na choinkach,
  • na bałwankach i choinkach napisała kolejno liczby od 1 do 24 (dla potwierdzenia poszukajcie tych, które są napisane jak w lustrzanym odbiciu).

Gdy poszła spać, przygotowanie kalendarza adwentowego przejęłam w 100% ja 😉

Co włożyć do kalendarza adwentowego?

Zdecydowanie o tym, co włożyć do kalendarza adwentowego może być wyzwaniem. Dzieci mają dzisiaj niemal wszystko, czego dusza zapragnie. Mnie też nie uśmiechało się kupowanie kolejnych zabawek,  A wymyślanie zadań po całym tygodniu nie było moją mocną stroną. 😉

W ebook’u „Jak zrobić własny Kalendarz adwentowy dla dzieci” znajduje się ponad 100 pomysłów na gotowe niespodzianki i zadania do kalendarza adwentowego. Także w wersji do druku. Dla mnie to było jak zbawienie. Wystarczyło dobrze przeszukać domowe szuflady i schowki, żeby wypełnić kalendarz adwentowy drobiazgami, które ucieszą dziecko. To nie muszą być drogie i pokaźne prezenty, a raczej symboliczne podarunki. Nie zabraknie paru słodkości do zjedzenia nie tylko w weekendy. W niektórych kopertach i rolkach córka znajdzie angażujące zadania – takie, które może wykonać sama i takie, które zrobimy wspólnie.

A jak wygląda gotowy kalendarz adwentowy? Sprawdźcie niżej. 😉

Oto on – domowej roboty, pierwszy samodzielnie wykonany, zrobiony z domowych „znalezisk” i „przydasiów” (nie kupiłam do jego przygotowania ani jednej dodatkowej rzeczy) – kalendarz adwentowy. A w bonusie wreszcie dowiedziałam się, jak można wykorzystać gałęzie, które moje córki namiętnie przynoszą ze spacerów do parku 😉

Szukasz pomysłów, inspiracji, podpowiedzi, jak przygotować samodzielnie kalendarz adwentowy?

Znajdziesz je w ebook’u „Jak zrobić własny Kalendarz adwentowy dla dzieci” na dziubdziak.pl

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi i polub Pozytywne wychowanie na facebook’u.

A już w sobotę 28.11.2020 odbędzie się 2-godzinny webinar dla rodziców „Jak wspierać dziecko w codziennym rozwoju” – kliknij i zapisz się:

?poznasz sposoby, jak uczyć dziecko konkretnych umiejętności
?dowiesz się, jakie komunikaty zachęcają dziecko do działania
?dowiesz się, jak wspierać wiarę dziecka we własne możliwości
?odkryjesz, czego dziecko potrzebuje od rodziców do rozwoju

Komentarze

Post A Comment