Masz wrażenie, że dzieci wchodzą Ci na głowę? Mówisz do nich, a one nie słuchają. A może tak bardzo skupiasz się na swoich wychowawczych obowiązkach, że zapominasz o sobie? Zapraszam Cię w podróż w głąb rodzicielstwa. Dołącz do warsztatów i zdobądź Moc Pozytywnego Wychowania!

Social Media
zdjęcie gry dobble

Dobble, czyli ćwiczymy spostrzegawczość i refleks

Dobble to gra dla najmłodszych, która nie znudzi nawet dorosłych. W poręcznym opakowaniu znajduje się 55 kart z 50 symbolami. Na każdej karcie znajduje się 8 symboli, z których jeden zawsze jest wspólny z innymi dwiema kartami, a różni się wielkością. Instrukcja przewiduje 5 możliwości gier, zatem stopień trudności można dobrać do wieku dzieci.

5 minigier

Najczęściej gramy w Studnię, w której każdy gracz otrzymuje taką samą liczbę kart i umieszcza je przed sobą zakryte (symbolami do dołu).  Jedną kartę kładziemy odkrytą na środku, a gracze równocześnie odwracają swoje pierwsze karty i szukają symbolu wspólnego ze środkową kartą. Pierwszy spostrzegawczy głośno ten symbol nazywa i kładzie go na środku. Rozgrywka trwa dopóki gracze nie pozbędą się swoich wszystkich kart – wygrywa ten, który zrobi to najszybciej.zdjęcie dzieci grają w dobble

W Piekielnej Wieży zasady są odwrotne – to na środku znajduje się stos kart ułożonych symbolami do góry, a gracze mają po jednej karcie zakrytej. Po jej odkryciu gracz nazywa symbol, który jest wspólny na jego karcie i na stosie i zabiera kartę ze stosu do siebie. Gra toczy się dalej,  aż wygra ten, który zdobędzi najwięcej kart ze stosu.

Złap je wszystkie to minigra, w której gracze mają po jednej karcie. Na środku także znajduje się jedna karta. Gracz, który nazwie symbol wspólny na środkowej i na jednej z kart, zyskuje tą kartę dla siebie. Karta środkowa zostaje. Rozgrywka trwa dopóki wszystkie karty graczy nie zostaną zdobyte. Zadaniem graczy jest zdobyć jak najwięcej kart w kolejnych rozgrywkach.

Dla niektórych wyzwaniem może być minigra Parzy, w której każdy gracz ma przed sobą jedną kartę zakrytą ręką. Po odkryciu karty gracz szuka wspólnych symboli z pozostałymi graczami i przekazuje jak najszybciej swoją kartę. Gracze dalej szukają wspólnych symbolu starając się pozbyć swoich kart. Ten, który zebrał najwięcej kart, przegrywa.

Zatruty podarunek to kolejny wariant dla super-spostrzegawczych. Tym razem na środku znajduje się stos kart, a gracze mają przed sobą po jednej odwróconej karcie. Rozgrywka polega na znalezieniu wspólnego symbolu na karcie środkowej i karcie przeciwnika i przekazaniu mu karty ze stosu. Przegrywa ten, do kogo trafiło najwięcej kart.

Gra Dobble jest fajna

My mamy podstawową żółtą wersję gry, choć na rynku dostępne są edycje dla dzieci (Kids) i najmłodszych (z cyframi i kształtami), dla fanów kreskówek (z motywami z bajek„Gdzie jest Dory” i „Auta”) i Star Wars.

Dobble to świetna zabawa, która:

 • pozytywnie wpływa na spostrzegawczość i ćwiczy bystre oko,
 • ćwiczy refleks, gdy szybko trzeba znaleźć i nazwać wspólny przedmiot na kartach,
 • najmłodsze dzieci uczą się nowych słów, jeśli wcześniej nie były im znane (np. igloo, wykrzyknik, kotwica).
7 komentarzy
 • Sylwia Antkowicz
  Posted at 11:50h, 30 stycznia Odpowiedz

  Jedna gra a kilka możliwości – super 😉 dzieki temu nigdy sie nie znudzi

 • Paulina W.
  Posted at 09:38h, 30 stycznia Odpowiedz

  Cała nasza rodzina uwielbia Dooble. To jedna z tych gier, które kochają zarówno dzieci jak i dorośli.

 • Maciej Wojtas
  Posted at 09:25h, 30 stycznia Odpowiedz

  Fajnie poczytać o grze, do zabawy w którą nie jest potrzebny smartfon, czy inny tablet 🙂

 • Miłka
  Posted at 11:54h, 24 stycznia Odpowiedz

  Brzmi fajnie 🙂 Właśnie wkraczam z moim 3-latkiem w świat gier dla maluchów 😉

 • Bookowa Dziewczyna
  Posted at 10:16h, 24 stycznia Odpowiedz

  Dobble to genialna gra. Tyle radości, zabawy i frajdy w małym pudełku, które zawsze można ze sobą zabrać. Generalnie jestem zwolenniczką gier karcianych, planszowych, które bawią, a jednocześnie można się z nich czegoś nauczyć 🙂

Post A Comment