Eurobiznes

with 2 komentarze

 

Wiedzieliście, że geneza gry Monopol sięga początku XX wieku? Ostatnio trafiłam w telewizji na dokument przedstawiający jej historię. Gra została stworzona przez Elizabeth Magie ze Stanów Zjednoczonych, która chciała udowodnić teorię ekonomiczną Henry’ego George’a, który uznawał, że ziemia jest wspólną własnością społeczeństwa. W 1904 roku opatentowała „The Landlord’s Game”. Co prawda twórczyni gry nie osiągnęła założonego celu, jednak sama gra spotkała się z dużym zainteresowaniem jej znajomych oraz studentów.  Początkowo gra była kopiowana ręcznie przez licznych zwolenników, szybko się rozpowszechniła. Za komercyjny sukces gry odpowiada Charles Darrow, który we własnym zakresie zajął się jej sprzedażą. Wkrótce firma Partner Brother odkupiła do Darrowa licencję, a od Magie prawa patentowe i rozpoczęła dystrybucję na szeroką skalę. W czasach świetności w USA było produkowane 20 tys. zestawów gry tygodniowo.Gra Eurobiznes

Eurobiznes to kontynentalna wersja Monopolu. Gracze poruszają się po polach oznaczonych nazwami europejskich miast i kupują je. Po zebraniu wszystkich kart z danego państwa, gracz może wybudować na swoich posiadłościach dom, a po postawieniu 4 domów – hotel. Pozostali po wejściu na pole należące do innego gracza uiszczają opłatę za postój. Na planszy znajdują się też inne pola, które związane są z różnymi konsekwencjami. Ogólna zasada jest taka sama jak w pozostałych wersjach Monopolu – wygrywa ten, kto zgromadzi największy majątek.

Producent poleca grę dla dzieci w wieku od 14 lat, jednak mogę potwierdzić, że już 7-latki są w stanie świetnie się przy niej bawić. Gra pomaga także stawiać pierwsze kroki w rozumieniu wartości pieniądza, inwestowaniu, a nawet utrwala umiejętność dodawania i odejmowania. A gdy te ostatnie zostaną opanowane, można „przesiąść się” na transakcje bezgotówkowe w Monopoly Ultra Banking (o czym możesz przeczytać tu)

Follow Darina Makiewicz-Asiedu:

Z wykształcenia - socjolog, z doświadczenia - bankowiec, z miłości - mama dwóch córek, które każdego dnia uczą mnie jak nie zwariować.

  • http://youcancallmeann.pl/ youcancallmeann

    W czasach mojego dzieciństwa Eurobiznes był bardzo popularny i super się w niego grało 🙂 Pozdrawiam!

    • http://www.pozytywnewychowanie.pl/ Darina z Pozytywne Wychowanie

      🙂